Budujemy własny stół – co warto wiedzieć?

Stół jest meblem wyjątkowym. Duży w jadalni skupia wokół siebie rodzinę. Przy małym stoliku kawowym toczą się kameralne rozmowy. Te meble uczestniczą w ludzkim życiu jak żadne inne. Stół stanowiąc podstawowe wyposażenie domu, nasiąka stopniowo życiem, które wokół niego się toczy. Dla jego mieszkańców nabiera stopniowo wartości sentymentalnej, a ta jest bezcenna. Także, zakupiony z anonimowego źródła, mebel ma swoją historię, która choć dla nas nieznana, próbuje przemawiać każdą rysą i kółkiem po gorącej szklance. Każdy stół można odnowić a nogi do stołów to jeden z elementów renowacji.

Pomysł pierwszy – renowacja

Najprościej posiadanemu przez nas staremu stołowi przywrócić jego pierwotny wygląd. Renowacja jest, zgodnie z nazwą odnowieniem. Jeśli stół był prosty i jego estetyka podporządkowana była funkcjonalności, wiele można zrobić samemu. Zeszlifowanie lakieru z prostych powierzchni, aby je później od nowa polakierować, lub także zabarwić będzie wymagało nieco pracy, ale wystarczą tu bardzo umiarkowane umiejętności i proste narzędzia. Gorzej, jeśli mamy stół zdobiony. Wszelkie wypukłe lub wklęsłe wzory to koszmar podczas czyszczenia. Jeżeli zgodzimy się na to, że w głębszych zakamarkach pozostanie trochę pierwotnej bejcy lub lakieru, to nadal możemy sami spróbować stół odnawiać, ale uzyskany efekt może być jednak trudny do przyjęcia. Jeśli pomimo naszych własnoręcznych starań stół nie będzie chciał pięknieć, pozostanie nam skorzystać ze specjalistycznej firmy zajmującej się renowacją mebli.

Pomysł drugi – modernizacja

Innym pomysłem może być wymiana elementów stołu, które uległy zniszczeniu (lub nam się nie podobają) na inne. Gdy mamy piękny blat, ale połamane nogi możemy je zamówić u stolarza, bądź dokupić gotowe. Zamówienie u fachowca od mebli blatu lub nóg może przewyższyć swym kosztem cenę nowego stołu. Stolarz musi włożyć w jednostkowo wykonywany mebel znacznie więcej pracy, niż wymaga tego seryjna produkcja w fabryce. Kupno, czy to górnej, czy dolnej połowy stołu powinno być tańsze, ale jesteśmy skazani na gotowe wzory. Z drugiej jednak strony widzimy dokładnie to, co kupujemy. Zrealizowane przez stolarza zamówienie może odbiegać od naszego wyobrażenia.

Gotowe nogi do stołów

Oferta nóg gotowych, czy jak by to szerzej nazwać – podstaw do stołów, jest całkiem bogata. Nie znajdziemy raczej misternych nóg w stylu Ludwika XVI, ale do stołów bardziej pospolitych (choć ten nasz zawsze jest trochę wyjątkowy) nogi możemy dopasować. Przeglądając różne wzory, może nam się spodobać jakieś unikalne połączenie, którego wstępnie nie braliśmy pod uwagę.

Najszersza oferta dotyczy podstaw do stołów niezbyt dużych. Na rynku, co zrozumiałe, dominuje nowoczesne wzornictwo. Przykładem sklepu oferującego wysyłkowo na terenie kraju różnego typu podstawy jest sklep internetowy https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu.

Pod względem użytego materiału do wyboru mamy podstawy:

  • drewniane, metalowe (stalowe, ze stali nierdzewnej, aluminiowe, żeliwne).

Pod względem formy możemy wybierać spośród podstaw:

  • czworonożnych, trójnożnych, kolumnowych (jedna noga), przykręcanych do podłoża, specjalistycznych (barowych, kawiarnianych), do stołów szklanych, do stołów składanych, z regulacją wysokości.

Jak wybrać nogi do stołu?

Odpowiedzieć można krótko – tak, aby złożony stół nam się podobał. Należy jednak dostosować się do kilku zasad.

  • Nogi muszą stworzyć z blatem proporcjonalną całość. Więc po pierwsze: wielkość poszczególnych elementów musi być odpowiednio dobrana.
  • Podłużny kształt blatu będzie wymagał dwóch bądź czterech nóg. Blat o kształcie kolistym może stanąć na jednej nodze.
  • Materiał musi do siebie harmonijnie pasować. Zmysł estetyczny powinien nam intuicyjnie podpowiedzieć jakie zestawienie będzie odpowiednie.
  • Wreszcie cały stół możemy spróbować wkomponować w otoczenie miejsca, w którym będziemy chcieli go postawić.

Nasz „stół z powyłamywanymi nogami”, zamiast trafić na jakiś strych, będzie miał szansę stanąć znów w salonie. Nasza satysfakcja będzie rzecz jasna większa, jeśli w naprawę naszego mebla włożymy trochę wysiłku, dokonamy wyboru i przykręcimy parę śrubek.

Related Posts